İnşaatta İş Güvenliği

Kaliteli ve donanımlı iş ortamı, çalışan her işçinin güvenliği açısından önemli ayrıntıdır. Oluşabilecek her türlü kaza, yaralanma ve olumsuzlukların önüne geçilmelidir. Çalışan işçi, kendisini güvende hissettiği her an çalışmasından fazlasıyla verim sağlar.

İnşaat ortamlarında ve yüksek yerlerde çalışan işçilerin çoğu çeşitli kazalarla karşı karşıya kalmakta, hatta sonunda ölümle sonuçlanan problemler de baş göstermektedir. İnşaat ortamında işçiler yüksek yerlerde çalıştıkları için düşme ve yaralanma riski son derece fazladır. Düşme risklerine karşı önlemler açık ve nettir. Koruma bazında; iş platformları, korkuluklar, iş iskeleleri ve sepetleri kullanılmalıdır.

İşçilerin tüm güvenlik ekipmanlarını edinmeleri gerekir. Eldiveni gözlük, iş güvenlik kıyafeti, iş güvenlik ayakkabısı gibi…

İnşaatta çalışmayı gerektiren durumlar ağır araçları kaldırmayı gerektirdiği için vücudu zora sokmaktadır. Vinç sistemi bu noktada önem kazanır. İnşaat malzemeleri, vinç aracılığıyla taşınmalıdır.

Vücudunuzu çalışma esnasında korumalısınız. Yorulan vücut, toparlanmaya ihtiyaç duyacaktır. Çalışma yönteminizi sık sık değiştirmelisiniz. Vücudunuzu tek yönlü kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bunun yanı sıra inşaatın temelini oluşturan çimento ve beton gibi malzemelerin oluşumunda kullanılan kimyasallar, bedene zarar vermektedir. Uzun süreli temaslardan kaçınmalı ve daima koruyucu ekipmanlar kullanmalısınız.

Bu noktada işverene son derece büyük görevler düşmektedir. İşverenler, işçilerine ve çalışanlarına ortamda oluşabilecek her türlü problemler için ön bilgilendirmeler yapmalı ve onları bilinçlendirmelidir.

İş iskeleleri son derece dikkat edilmesi gereken araçlardandır. Güvenli kurulduğundan emin olunmalıdır. Bu tip çalışma ortamlarında doğru planlama ve zamanlama ayrıntısına dikkat edilmelidir. Malzemelerin doğru şekilde konumlandırılması mühim bir detaydır. Olası bir problemle düşmelerinden dolayı işçileri yaralayabilir.

Düşme tehlikesi bulunan malzemelerin bulunduğu noktayı izole edebilirsiniz. Böylelikle kazaların önüne geçersiniz.

Yalnızca malzeme ya da ekipmanlar değil, iş güvenlik makinelerinin de iyi konumlandırılması gerekir. Boşluk gibi detaylar ve inşaat ortamına düşme ayrıntısı göz önünde bulundurulmalıdır.

İnşaat alanında elektrik kesintisi gibi durumlar da düşünülmelidir. Yaşanabilecek her türlü acil durumlar için aydınlatma sistemi bulundurulmalıdır.

İş güvenliği, işçi sağlığı hakkındaki yasa ve kurallar daima gerektiği şekilde uygulanmalı, inşaat ortamında çalışılırken işyeri ortamının güvenliği en iyi seviyede sağlanmalıdır.