Elektrikçi Ayakkabıları

İş güvenliği ekipmanları dahilinde ayakkabıların kalitesi son derece mühim bir ayrıntıdır. Her sektörde olduğu gibi elektrikçi ayakkabılarında da seçim yaparken olabildiğince dikkatli olunmalıdır.

Elektrikçi ayakkabıları, SB + E + P + WRU HRO SRC ek güvenlik özelliklerine sahip olmalıdır. En önemlisi kesinlikle metal detayından arındırılmış olmalıdır. Ayakkabının arkasında bulunan detaylarında, mutlaka suya veya sıvıya dayanıklı kısa deri ve çizilmez derili ökçe tercih edilmelidir. Terleme ve aşınma gibi birçok problem karşı mutlaka direnç gösterebilmelidir. Astarlı ve dolgulu olmalıdır. Orta tabanlarının esnekliği, yırtılmaz-delinmez özellikte olması elektrikçilerin kendisini güvende hissetmesini sağlamaktadır.

Elektrik işlerinde çalışan işçilere mutlaka yalıtkan özelliği yüksek ayakkabı verilmelidir. Bu ayakkabıların altı yüksek gerilime dayanıklı lastikten meydana getirilmelidir. Elektrik işinde çalışan işçilere çivili veya kabaralı ayakkabı tercihi kullanılmaz.

Elektrikçi ayakkabıları, aynı zamanda çelik burunlu iş ayakkabısı modellerinden biraz daha farklılıklar göstermektedirler. Kompozit kumaşlardan meydana gelerek, gerekli olan standartlarda kullanılmaları sağlanmaktadır.

Önemli olan bir diğer ayrıntı bu ayakkabı modelleri petrol ve türevlerine karşıda oldukça fazla dayanıklılık göstermelidir.

Her bir ayakkabı modellerinde olduğu gibi iş ve güvenlik ayakkabılarını da kullanılmadığı dönemlerde mutlaka en uygun kalıplarda muhafaza edilmesi gerektiği ayrıntısına da özen göstermelidir. Mevsimlerine göre çeşitlilik gösteren iş güvenliği ayakkabıları, kullanılmadıkları zamanlarda uygun şekilde raflarına kaldırılmalıdır. Serin ortamlarda muhafaza etmeye özen göstermelisiniz.

Demir Safety