İş Ayakkabılarımızı Nasıl Koruyacağız?

Bu sorunun yanıtından önce neden iş ayakkabısı giyilmeli sorusunu yanıtlamamız daha doğru olacaktır. İş ayakkabıları, gerek endrüstriyel mekanlarda gerekse de ticari faaliyetlerin yapıldığı mekanlarda ayaklara ya da parmaklarınızın üzerine herhangi bir zarar gelmemesi adına (cisim düşmesi, ezilme, yaralanma, yanma, vs…) üretilmiştir.


İş güvenlik ayakkabısı seçiminde dikkat etmeniz gereken ayrıntı, normal hayatta tercih ettiğiniz ayakkabılardaki gibi derinin yumuşak ve esnekliği ön planda olmalıdır. Çalışırken ayaklarınız rahat etmeli… Mümkün olduğunca hafif ayakkabıları tercih edin. İdeal olan 1 kg civarındadır.

Ayakkabıları kullanmaya başladığınız andan itibaren temizliğine ve hijyenine son derece önem vermelisiniz. Örneğin; bulaşması ihtimal olan her türlü kimyasal üründen koruyun. Bulaşması halinde nemli bir bezle silerek, muhafaza edin.

Temizleme esnasında kesinlikle sivri ve keskin cisimler kullanılmamalıdır. Belirli dönemler dahilinde gerekli boyama ve cilalama işlemleri yapılmalıdır.

Ayakkabınızı yüksek ısıdan uzak tutmaya çalışın. Yoğun bir şekilde ıslanması halinde serin bir ortamda kurumaya bırakın.

İş güvenlik ayakkabılarını orijinal kutularıyla taşımaya ve saklamaya özen gösterin.

İş ayakkabılarının üzerine ağır nesneler bırakmayın.

İş ayakkabıları, eğer uygun koşullarda kullanılırsa uzun yıllarca kullanabilme şansınız artar. Ayakkabınızı zedelemekten kaçının. Arka yani topuk kısmına basmayın. İş ayakkabılarınızı gerektiği şeklin dışında kullanmayınız. Aksi halde her türlü riskle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu arada hatırlatmakta yarar var.

Çok sıkı ya da ağır bir şekilde giyilen ayakkabıların ayaklarda mantara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple hijyeni de arka planda tutmamalıyız. Ayaklarınızı her gün yıkamaya özen gösterin. Yıkama sonrasında kurulama da önemlidir. Tür olarak pamuklu ve yünlü çorapları tercih edin.

Demir Safety