İş Güvenlik Ayakkabılarının Önemi

Materyal ve eşyaların düşmesinden meydana gelen ezilmeler, sivri eşyalarla delinmeler, çivi batması, kaymalar,  ergimiş metallerin sıçramasından meydana gelen yanıklar ayaklar için her zaman tehlike oluşturmaktadır.

Çelik burunlu ayakkabılar işyerlerinde ayak koruyucusu olarak kullanılmaktadır. Kullanılan ayakkabıların ergonomik olmasına dikkat edilmelidir. 

Ağır parça kaldırılan ve nakledilen yerlerde çelik burunlu iş ayakkabısı kullanılmalıdır.

Ayak ve bacak yaralanmaları (kazaları) bir çok iş kolunda yaygındır. Ayak yapısı itibariyle kaza sonucu yaralanma olasılığı yüksek olan organların başında gelmektedir. Güvenlik ayakkabıları, koruyucu olmayan benzer ayakkabılarla karşılaştırıldığında çok az bir masrafla, sakatlık bırakabilecek yaralanmaları dahi önleyebilir.

İş ayakkabıları endüstriyel ortamlarda, ayaklara herhangi bir şeyin düşme, çarpma olasılığı olan yerlerde, bu risklere karşı ayakları ve ayak parmaklarını korumak amacıyla yapılmıştır.

Ayak parmaklarının çarpma ve darbe ile yaralanma olasılığı varsa, bu durumda çelik bombe önem kazanmaktadır.

Çelik bombenin rahat olabilmesi için uygun incelik ve hafiflikte olması gerekir. Bazı iş türlerinde malzemeler özel bir risk oluşturuyorsa, güvenlik ayakkabılarının üzerine metal bir koruyucu uygun olabilir.

Kayma riskini önlemek için kauçuk veya sentetikten yapılan çeşitli şekillerde ayakkabı pençesi kullanılır. Bu durum özellikle yaş veya kaygan zeminler için önemlidir. 

İnşaat işleri gibi yerlerde kullanılacak iş ayakkabılarının tabanı çivi v.b. batmalarına karşı metalik bir malzeme ile de takviye edilmelidir.

Elektrik tehlikesi olan yerlerde, çivi kullanılmasının önlenmesi için ayakkabı tamamen dikişli veya yapıştırmalı olmalıdır.

Ayakkabılarda metal tamamen izole edilmediği takdirde kullanılmamalıdır. Statik elektrik oluşan yerlerde güvenlik ayakkabısı elektriği iletebilecek tipli kauçuk tabanlı olmalıdır.

Patlayıcı madde fabrikalarında benzin veya diğer kolay tutuşabilecek hidrokarbonlar taşıyan tankların temizlenmesinde çalışanlar, kıvılcım çıkarmayan ve aynı zamanda metal çivisi olmayan ayakkabıları kullanmalıdırlar.

İşçilerin normal hayatta kullandıkları ayakkabılarını işyerlerinde kullanmaları uygun değildir. Bazı kadın ve erkek iş çiler sokakta giyilmeyecek kadar eskimiş ayakkabılarını işyerinde giymeyi tercih ederler. Ancak bu durum bir çok iş kazasınaneden olur.

Kayarak ve tökezleyerek düşmeler kazaların en yaygın olanıdır. Bunların çoğu uygun ayakkabılar giymemekten ileri gelir. Özellikle kadınların işyerinde yüksek topuklu ayakkabı giymesi tehlikelidir. Düşmeler gevşek bağlardan, eskimiş topuk ve pençelerden de ileri gelebilir.

Demir Safety