Yol Yapımı İşçi Ayakkabıları

Her alanda olduğu gibi yol yapımı çalışmalarının yürütüldüğü alanlarda işçinin sağlığı beraberinde güvenliği de düşünülerek her türlü risk göz önüne alınmalı ve çeşitli tedbirler geliştirilmelidir. Yol yapımı işçi ayakkabılarına değinmeden önce birkaç önemli noktadan bahsetmek isteriz.

Yol projesinde ve çalışma sahasında iş sağlığı ve güvenliğine dair önemli noktalar bulunmaktadır. Çalışmanın gerçekleştiği yerde çalışmaya engel olabilecek hiçbir şey bulunmamalıdır. Saha olabildiğince geniş tutulmalıdır. Geniş tutulan saha, trafikten ayrıştırılmalıdır.

Yol Yapım Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?
  • Araç kullanan çalışanların sigara içmemesi gerekmektedir.
  • İş kanununun gerekliliğine göre bir işçi haftada 45 saat çalışabilmektedir.Yol yapımı çalışmaları, ağır ve tehlikeli işler sınıfında yer almaktadır. Çalışma yapılan çevre daima önemlidir. Çalışma yapılan yolun trafiğe kapatılması pek çok kazanın önüne geçer. İşlemlerin uzaması dahilinde gece vakitlerine ulaşan işlerde flaşörler yerleştirilmelidir. Çalışma bölgelerinde yansıtıcı özellikte olan kıyafetler tercih edilmelidir. Yol üzerinde belirli bölgelerde bayrakçılar bulunmalıdır. İşçi ayakkabısı seçeneklerinde mutlaka çelik burunlu ayakkabılar tercih edilmelidir. Yamaç alanlarda baret takılması şarttır. Düzlükte çalışanlar için şartlara göre tercih edilmeyebilir.

Saha içerisinde tozlanmalara dikkat edilmeli, belirli periyotlarla yollar sulanmalıdır.

Yol Yapımı İşçi Ayakkabıları Nasıl Olmalıdır?

Yol yapımı işçi iş ayakkabılarının üretim aşamasında temel alınması gereken ölçüt, iş güvenliği ayakkabılarının çelik burunlu, yıpranmaya dayanıklı ve ter emici özellikte olmasıdır. Çalışmanın yapıldığı bölgeler daima hesaba katılmalı, işçi ayakkabılarının üretim aşamasında kaymaz taban ayrıntısı kullanılmalıdır.

Demir Safety